sobota 31. října 2009

Bug v nastavení služby Blogger

Asi před týdnem jsem narazil na bug při nastavování oblasti na vkládání příspěvků - "Záznamy v blogu". Vesele jsem si nastavoval a když jsem chtěl změny uložit, objevila se jen hláška "Opravte prosím chyby na tomto formuláři.".


Řešení je velice jednoduché. Přidáním stejného prvku s jiným ID do zdrojového kódu šablony se tento objekt objeví ve vizuálním přehledu rozvržení a jeho nastavení bude defaultní.

Nejprve si nastavení formuláře opište nebo třeba Print Screenem "vyfoťte", jestli jste si chcete zapamatovat už provedené změny.

Otevřete záložku "Rozvržení", přejděte na "Upravit HTML" a šablonu si pro jistotu zazálohujte (Stáhnout úplnou šablonu), abyste nepřišli o dříve provedené úpravy (pokud jste nějaké v kódu šablony dělali).

V kódu pak pomocí ctrl+f najděte řádek:


a nahraďte jedničku v id="blog1" dvojkou id=" blog2", takže výsledek bude vypadat takhle:


Uložte změny tlačítkem "Uložit šablonu".

Pak přejděte na "Prvky stránky" a zkuste editovat nastavení objektu "Záznamy v blogu" znovu.
Může se brzy stát, že se opět vyskytne stejná chyba s "chybami na formuláři" a pak budete muset opět zvýšit hodnotu Blog(n). Já mám například už blog4 :-)

Druhou možností je zkopírovat celý řádek v kódu šablony a vložit pod něj ten samý se změněným číslem id Blog a uložit. Pak budete mít na stránce Prvky stránky dvě verze Záznamů v blogu - můžete si mezi nimi "opsat" nastavení a potom teprve řádek s nefunkčním "Blog"em z kódu šablony smazat, ale první postup mi funguje spolehlivě a je podle mě jednodušší.

Řešení v druhé (složitější) formě jsem našel na anglickém Google Help fóru pro službu Blogger.


Přidat.eu záložku

středa 28. října 2009

Duše "K" - Koloběh vody

Jaký je důvod stále častějších povodní, co všechno způsobuje odlesňování krajiny, jak rostliny pracují s teplem a udržují teplotní a klimatickou rovnováhu v přírodě a další témata jasnou a srozumitelnou formou. Takové je povídání Jaroslava Duška s vědcem Janem Pokorným v pořadu Duše "K" na téma Koloběh.

Protože v práci často poslouchám rádio a stanic mi můj telefon chytne jen pár, poslouchám většinou některou ze stanic Českého rozhlasu - Radiožurnál nebo ČRo 2 - Praha.

Tento pořad už jsem měl několikrát možnost slyšet s různými hosty a tentokrát jsem byl opravdu překvapený svými mezerami ve vzdělání. Díky formátu pořadu a trefným otázkám a poznámkám pana Duška je tady možnost dostat se trochu hlouběji do dané problematiky.

Odkaz k přehrání dílu Koloběh (vody)
Bonus k dílu Koloběh - povídání se ještě protáhlo mimo vysílání

Stránka pořadu Duše "K" na Českém rozhlase 2 s možností stažení jednotlivých dílů (zvukový archiv - rádio na přání)

Přidat.eu záložku

sobota 17. října 2009

Jak snížit spotřebu paliva


Ať už jezdíte na benzín nebo diesel, hodí se připomenout pár pravidel úsporné jízdy:
 • Studený motor zahřívejte plynulou jízdou v optimálních otáčkách (spíše nižších).
 • Předvídejte situaci - je zbytečné zrychlovat, když auta před vámi např. brzdí, jedou pomaleji než vy nebo na semaforu svítí červená.
 • Každý zapnutý spotřebič zvyšuje spotřebu (klimatizace, větráky, topení, rádio, osvětlení atd.). Proto je vypínejte, když nejsou třeba a není to nebezpečné nebo v rozporu se zákony apod. (v případě vnějšího osvětlení vozidla).
 • Při stání delším než cca půl minuty vypněte motor a světla (pokud to situace a zákony umožňují).
 • Nevozte zbytečnou zátěž, stejně jako střešní nosiče apod., když je zrovna nepotřebujete.
 • Cca jednou měsíčně za studena zkontrolujte nahuštění pneumatik a stav oleje (ten po stanovené době nebo odjetých kilometrech nechte vyměnit).
 • Pokud za klesáním následuje stoupání, můžete nechat auto z kopce dolů rozjet a pak využít setrvačnosti při stoupání.
 • Závislost spotřeby na rychlosti jízdy je exponenciální, takže se vlivem aerodynamického odporu vozidla v rychlostech nad 110 km/h poměrně drasticky zvyšuje spotřeba s každým dalším nárůstem rychlosti.

Další možnosti snížení spotřeby jsou dost závislé na konkrétním typu motoru (benzín/nafta, ECU, karburátor atd.). Často se doporučuje při jízdě z kopce tzv. brzdění motorem - jízda se zařazeným rychlostním stupněm při zcela uvolněném pedálu plynu. V případě všech novějších aut by to měl být nejúspornější způsob jízdy, dokud otáčky motoru neklesnou pod určitou mez, kdy už ECU začne přidávat palivo, aby udržela motor v chodu. Uvádějí se hodnoty kolem 1500-1800 ot./min., což lze při jízdě vypozorovat.
Při menším sklonu kopce, kdy by mělo auto tendenci nežádoucím způsobem zpomalovat, lze jet na neutrál (samozřejmě s výjimkou nákladních aut a dalších vozidel, které takovým způsobem kvůli bezpečnosti jezdit nesmí). V tom případě bude spotřeba asi 1 litr na hodinu.
Setkal jsem se i s názorem, že nejúspornější je jezdit stylem - rozjet, vyřadit a po zpomalení znovu rozjet, vyřadit atd., což mi ale přijde dost nepraktické a pravděpodobně by to odnesly spojka s převodovkou.

Zkuste si, co je nejlepší pro vaše auto a případně napište svoje poznatky do komentářů. Sám používám (nebo se o tom aspoň snažím) všechny uvedené rady vyjma té poslední "rozjížděcí" a spotřeba naší 306 z roku '99 je kolem 5,5 litru / 100 km.


Seznam odkazů na podrobné články o tomto tématu:
http://www.autorevue.cz/default.aspx?article=3573
http://www.rozhlas.cz/motozurnal/phm/_zprava/369975
http://www.penize.cz/54904-usporna-jizda-snizuje-spotrebu-nikoli-prumernou-rychlost
http://auto.idnes.cz/uspornajizda-00q-/automoto.asp?o=0&klic=52027


Tento článek je v podobné formě publikován také na mém webu Úspory v domácnosti

Přidat.eu záložku

sobota 10. října 2009

Chrome - chyba - mizící prvky formuláře

Už je to nějaký ten pátek, co jsem vyměnil svůj oblíbený Firefox za googlí Chrome, především pro jeho rychlost. S používáním jsem opravdu spokojený, ale od začátku má jednu chybu, kterou se vývojářům nepodařilo odstranit ani v nových aktualizacích. Jde o mizení zaškrtávacích políček alias checkboxů (čtvereček) a radio buttonů (kolečko). Občas to opravdu zdržuje, zvlášť když člověk neví, co s tím.

Řešení je údajně několik:
 • otevřít a zavřít Firefox nebo Internet Executor (IE)
 • kliknout pravým myšítkem na hlavní panel (neboli panel úloh / taskbar), zvolit vlastnosti a v dialogovém okně klknout na Storno (Cancel), popř. zmáčknout Esc
 • nebo spustit task managera (správce úloh) a pro změnu ho zase zavřít
 • může také fungovat zmenšení okna a opětovná maximalizace tlačítkem vpravo nahoře vedle křížku pro zavření okna  ;-)
První možnost se mi neosvědčila, ale kdo ví, třeba to pro někoho bude to jediné, co zafunguje...

Přidat.eu záložku

Výuka angličtiny na webu

Z českých webů využívám dvou bezplatných služeb na výuku angličtiny.

První je dostupná na serveru lide.cz v sekci "Výuka".
Nejdřív je možné projít vstupním testem (pokud nejste úplný začátečník) a tím byste se měli vyhnout zbytečnému opakování toho, co už umíte. Pak můžete spustit samotnou výuku a postupovat k dalším a dalším lekcím. Lekce tvoří převážně praktická cvičení jdoucí lineárně za sebou a je jich opravdu úctyhodné množství. Od poslechu a doplňování, přes spojování dvojic, až po křížovky atd.
Kromě angličtiny tu taky najdete Němčinu, Francouzštinu, Španělštinu a Italštinu. Všechny tyto jazykové kurzy jsou zdarma (od LANGMastera), Ruština už je placená.
http://vyuka.lide.cz/

Druhým serverem je helpforenglish.cz
Propracovaný web s mnoha funkcemi a velice kvalitním obsahem rozděleným do kategorií. Více teorie, podrobné vysvětlení gramatiky (v jakých situacích se používá ten který výraz apod.), soutěže, testy, procvičování slovíček, ...
Každé téma je přidané jako nový článek s označením obtížnosti. Při dvojkliku na nějaké slovo se server pokusí najít jeho český překlad v interním slovníku. Často je možné nechat si slovo přehrát v podání Američana nebo Brita. Na webu je i skvělá tabulka nepravidelných sloves v pdf, které jsou rozdělené do skupin podle změn. Zkrátka nepostradatelný zdroj informací.
http://www.helpforenglish.cz/

Pro rychlé hledání slovíček nebo frází používám samozřejmě http://slovnik.cz/ nebo Google překladač.

Přidat.eu záložku

pondělí 5. října 2009

OpenOffice.org - bezplatná náhrada balíku M$ Office

Doba, kdy nebyla dostupná konkurenceschopná alternativa ke kancelářskému balíku M$ Office, je naštěstí dávno pryč. Teď už není důvod k utrácení peněz za něco, co můžeme mít ve srovnatelné kvalitě zadarmo.

Takovým balíkem, který je schopný plně nahradit drahé komerční řešení, je pro mě OpenOffice.org (OOo). Je dostupný zdarma a pro všechny běžně používané operační systémy (widlows, linux, mac). K dispozici je taky lokalizovaná verze balíku na adrese http://www.openoffice.cz/Další možnost je online kancelářský balík Google Docs, kde najdeme všechny nejčastěji používané aplikace a možnosti, což pro běžnou práci většinou stačí. Konkrétně jsou to online aplikace pro tvorbu a úpravy textových dokumentů, tabulek a prezentací s možností nainstalování aplikace pro práci offline s možností exportovat dokument do různých formátů - html, odf, pdf, rtf, m$f (doc, xls, ppt) atd.

Osobně používám kombinaci OOo, Google Docs a jen na prohlížení dokumentů pak Word/Excel Viewer.

Přidat.eu záložku

sobota 3. října 2009

Profesionálové - seriál TV Barrandov

seriál o policejní stanici v malém městě na Moravě

Kapitán Petržalka, Franta Popelka, Alexandr Vyšný - Riefenstahl alias Saška, Libor Buček a Scarlet Kosinová + vysloužilý policajt Pepe Gregor, nyní spíše na druhé straně zákona.

11-ti dílný seriál volně dostupný přímo na webu TV Barrandov na adrese http://www.barrandov.tv/video/profesionalove

Pokud hledáte starší britský seriál Profesionálové, zkuste to tady:
http://www.profesionalove.org/Přidat.eu záložku