pátek 29. dubna 2011

Kurz bezpečné jízdy a ovládání motorky - Motoškola Kolín

Nedavno jsem měl tu čest zúčastnit se kurzu motoškoly v Kolíně. Přijel jsem, jak jinak, poslední, protože můj časový plán na přípravu před jízdou byl příliš odvážný. Sednul jsem si tudíž na poslední volné místo, které na mě zbylo, podepsal nezbytné papíry, vyplnil krátký testík a už jsem se jal poslouchat první část poutavé přednášky o aktivní a pasivní bezpečnosti na motorce.

Teorie se střídala s praxí, takže se nestalo, že bych byl ospalý nebo unavený příliš dlouhou (ne)činností, čemuž napomáhal i vytrvalý vítr. Nejdřív si zájemci vyzkoušeli zvedání položené motorky, což nakonec nebyl problém ani pro dámy, otáčení motorky na bočním stojánku a po rozježdění jsme se střídali mezi pomalým projížděním úzkou cestičkou a osmičkami. Následoval nácvik otáčení v kopci, brzdění na asfaltu a na štěrku (včetně zkoušky chvilkového zablokování zadního nebo předního kola).

Nakonec přišla i lehká akrobacie na motorce. Jízda bez držení, při stání ve stupačkách, sezení na nádrži, v leže atd. Pak jsme se vyhýbali v cca 50 km/h překážce a zkoušeli si limity v náklonu.

Z teorie jsme stihli probrat snad úplně všechno od fyzikálních sil působících při jízdě, zatáčení, brzdění, akceleraci, přes výstroj jezdce, správné projíždění zatáček (pohled, styly náklonu, řešení krizových situací), až po první pomoc.

Abych to zhodnotil, bylo to opravdu dokonale využitých 6 hodin, které doporučuji absolvovat každému začínajícímu (nezkušenému) jezdci a všem ostatním aspoň na začátku každé sezóny.


Odkazy: 
  • Motoškola Kolín 
  • Dokonalá jízda na motocyklu - 2. vydání - Bible o motorkách a jejich ovládání. Nenahradí praktický kurz, ale na papíře nic lepšího nejspíš nenajdete - doporučuji.
  • Porovnání cen nejen povinného ručení a pojištění vozidel - Top-Pojištění
  • Jinak jezdím v kombinéze z druhé ruky od firmy PSÍ, v helmě Combat od LS2 (tu bych použitou nikdy nekoupil), rukavicích a páteřáku od 4SR a na Suzuki SV 650S ;-) - se vším jmenovaným jsem naprosto spokojený. Možná jen ten páteřák v budoucnu vyměním, až najdu nějaký lepší (ne že by byl tenhle špatný, ale pár věcí bych na něm prostě změnil).

Přidat.eu záložku

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zbytečně vulgární komentáře a spam nebudou tolerovány.